האגודה לזכויות האזרח בישראל
זכויות האדם בכנסת
האגודה לזכויות האזרח - לקט כנסת

חמישי, 25.4.2013
Like הניוזלטר השבועי: זכויות האדם בכנסת, מהאגודה לזכויות האזרח on Facebook share on Twitter
 

העבירו לכם את העדכון השבועי הזה ואתם רוצים להמשיך ולקבלו  גם בעתיד? הירשמו כאן
עכשיו עדכון מהכנסת גם באנגלית
הרשמו כאן
 

חוק יסוד: זכויות חברתיות
הצ"ח חוק יסוד: זכויות חברתיות
ועדת השרים לענייני חקיקה| יום ראשון 28.04.2013 | החלטה על עמדת ממשלה

עמדת האגודה: האגודה מקדמת הצעת חוק המבקשת לעגן לראשונה בחקיקה הישראלית את הזכויות החברתיות. בשונה. הצעת חוק זו כוללת פירוט רחב של כל אחת מהזכויות הקונקרטיות – חינוך, בריאות, דיור, תעסוקה, רווחה, בטחון סוציאלי ובטחון תזונתי – ומגדירה את התוכן שלהן כדי לחייב את הרשויות לפעול באופן שיבטיח זכויות אלו. הצעות חוק דומות הונחו על שולחן הכנסת על-ידי חברי כנסת מכל רחבי הקשת הפוליטית,וזו שמקודמת בימים אלו, הונחה על ידי חברי סיעת מרצ.  להרחבה

שלילת זכויות יסוד מבני אדם באופן קולקטיבי, כדי להפעיל

איסור על הוצאה מישראל של כספי פליטים ומבקשי מקלט
החלת דין רציפות על הצעת חוק למניעת הסתננות (עבירות ושיפוט)(איסור הוצאה מישראל של כספי מסתנן הוראת שעה), התשע"ב 2012
ועדת השרים לענייני חקיקה | יום ראשון 28.04.2013 | ערר על החלטת ועדת - השרים לענייני חקיקה

עמדת האגודה:. הצעת החוק מבקשת לקבוע מגבלות חמורות ביותר על אופן השימוש בכסף שמבקשי מקלט הרוויחו מעבודה בישראל. מדובר בשלילת זכותו של אדם – שברוב המקרים אין כל אפשרות או כוונה להרחיקו מישראל – לעשות כראות עיניו ברכושו הפרטי.
עולה חשש כבד כי התוצאה של חקיקה בלתי אנושית זאת לא תהיה הפסקת ההעברה של הכספים לחו"ל, אלא פיתוח שוק עברייני ונצלני של העברות כספים בלתי חוקיות תמורת דמי תיווך מופקעים, ושל גניבת שכרם של מבקשי מקלט על ידי ספסרים. לא פחות חמור מכך – החקיקה תעודד את התעשייה המזוויעה של חטיפות, עינויים, אונס, קציר איברים, סחר בבני אדם ואף רצח, המתחוללת בסיני. מבקשי המקלט פודים את קרוביהם, המוחזקים במחנות העינויים, תמורת סכומי עתק, אותם הרוויחו מעבודתם. אם תתקבל החקיקה הם לא יחדלו מכך, ואולם העברות הכספים תהפוכנה מורכבות יותר; הסכומים שיגבו יעלו; והלחץ מצד סוחרי האדם בסיני יגבר. קרבנות החטיפות בסיני ישלמו בדמם, ובמקרים מסוימים אף בחייהם.
הצעת החוק עברה בכנסת הקודמת בקריאה ראשונה, ובשבוע שעבר, יום א' 21 באפריל, החילה ועדת השרים דין רציפות על ההצעה. שרת הבריאות, יעל גרמן, הגישה ערר על ההחלטה. להרחבה

 

די להדרת נשים במרחב הציבורי
הצעת חוק העונשין (תיקון איסור הדרת נשים במרחב הציבורי), התשע"ג-2013
ועדת השרים לענייני חקיקה| יום ראשון 21.04.2013 | החלטה על עמדת ממשלה

עמדת האגודה: ההצעה שעולה לדיון ביום ראשון הקרוב, אותה הניח חבר הכנסת יצחק (בוז'י) הרצוג מהעבודה, מבקשת להפוך הדרה של נשים לעבירה פלילית. ההצ"ח מטילה ענישה על מי שפועל או מורה על הדרת נשים מהמרחב הציבורי של חמש שנות מאסר או קנס של 300,000 שקלים חדשים. בשנה החולפת זעזעו את הציבור הישראלי מספר אירועים אשר במהלכן נשים הודרו, בוזו ונפגעו מאלימות פיזית ומילולית על רקע דתי קיצוני. אירועים אלו אומנם הציפו על פני השטח את נושא הדרת הנשים מהמרחב הציבורי בישראל, אולם מתחת לפני השטח אירועים מסוג זה מתקיימים בישראל על בסיס קבוע כמעט באין מפריע. הקואליציה נגד הדרת נשים, בה חברה האגודה, פועלת בין השאר, לקידום חקיקה שתאסור על הדרת נשים במרחב הציבורי. לדוח המלא \ לעמדת האגודה


חוק הווד"לים - שוב
הארכת תוקף חוק הליכי תכנון ובניה להאצת הבניה למגורים (הוראת שעה), התשע"א-2011
ועדת הפנים + ועדת הכלכלה | יום שני, 29.04.2013 | 12:30 | דיון

עמדת האגודה: הקואליציה לדיור בר השגה בה חברה האגודה לזכויות האזרח מתנגדת להארכת תוקפו של החוק, וזאת מבלי שנעשתה בחינה האם החוק ממלא את מטרותיו. הארגונים מדגישים כי עד כה החוק כשל החוק בצורה נחרצת במימוש תכליותיו החברתיות לקדם דיור בר השגה, תוך שהממשלה רומסת ברגל גסה את ההוראות בעניין זה והופכת אותן לאות מתה.
התכלית של מתן מענה דיור לאוכלוסיות מרקע חברתי-כלכלי מגוון היא תכלית מרכזית בחוק.
בניגוד לתכלית זו,  המדינה התעלמה לגמרי מהסמכות בעניין יעוד קרקע לדיור בהישג יד להשכרה. מתוך למעלה מ-7000 דירות שפורסמו להפקדה על ידי הוועדות לדיור לאומי, אף לא דירה אחת היא דיור להשכרה בהישג יד. התנהלות הוועדות לדיור לאומי, מצביעה בבירור, כי כל פעולתן ומרצן מכוון להגדלת ההיצע ותו לאו.
להרחבה


פגיעה בזכויות יסוד של עצורים
הצעת חוק סדר הדין הפלילי (עצור החשוד בעבירת ביטחון) (הוראת שעה) (תיקון מס'' 3) (הארכת תוקף), התשע"ג-2013
ועדת החוק, חוק ומשפט | יום שני, 29.04.2013 | 10:00 |  הכנה לקריאה שניה ושלישית

עמדת האגודה: בהצעה זו מבקשות רשויות אכיפת החוק להאריך בשנה ושמונה חודשים נוספים (עד ליום 31 בדצמבר 2014) את הוראת השעה. מדובר בהוראת שעה המאפשרת לעכב הבאתו של עצור ביטחוני בפני שופט עד 96 שעות בנסיבות מסויימות, ולהאריך את מעצרו בהעדרו בהתקיים תנאים מסויימים. הוראת שעה זו פוגעת בזכויות בסיסיות של חשודים בהליך הפלילי: בזכותם לחירות, בזכותם לנוכחות בדיונים המתקיימים בעניינם ובזכותם לקבלת מידע על החלטות המתקבלות בעניינם. כתוצאה מכך, נשללות הערובות שבדין המבטיחות הליך הוגן, ולמעשה, הוראת השעה איננה מבטיחה חקירה מבוקרת, מעצר הוגן והימנעות מהרשעת חפים מפשע.
 

גזענות ושנאה במערכת החינוך
התגברות אירועי שנאה, גזענות ו"תג מחיר" - הערכות מערכות החינוך בביה"ס, בהשכלה הגבוהה ובצה"ל
ועדת החינוך, התרבות והספורט | יום שני, 29.04.2013 | 10:00 |  דיון

עמדת האגודה: האגודה לזכויות האזרח מברכת על קיומו של דיון חשוב זה. לדידנו, האתגר החינוכי והערכי האמיתי, ובעיקר בימים אלו, הוא חינוך לסובלנות ומאבק בגזענות. בשנים האחרונות, מתרבים גילויי הגזענות בחברה בישראל, וכמו בכל מקום אחר בעולם, קבוצות מוחלשות בחברה הם הקורבנות העיקריים של תופעה זו. גילויי הגזענות צריכים להדאיג את כולנו. אבל מה שצריך להדאיג אותנו יותר מכל  אלה תפיסות העולם הגזעניות, הגזענות הסמויה והמתוחכמת שקשה לחשוף אותה ולהיאבק בה, ובעיקר הגורמים החברתיים-כלכליים ופוליטיים שגורמים לעליית תפיסות עולם גזעניות בחברה. הרי חשוב לזכור, כי בני אדם לא נולדים גזעניים.

חינוך נגד גזענות, הוא בעצם חינוך לערכי דמוקרטיה, חינוך לרב תרבותיות ולסובלנות, חינוך לזכויות אדם. חינוך נגד גזענות כולל גם תהליך למידה של הגזענות כתופעה חברתית שפוגעת בערכי דמוקרטיה וזכויות אדם, ואת התובנה כי תפקידו של כל אזרח להיאבק בה. תהליך חינוכי משמעותי גורם לאדם להתבונן בעצמו, בסביבתו הקרובה ובמעגלים החברתיים השונים המקיפים אותו במטרה להבין איפה הגזענות נמצאת בחיינו ולהיאבק בה.

גילוי הגזענות אינם מתבטאים רק בגזענות גלויה ופורמאלית אלא גם בפרקטיקות גזעניות סמויות ומתוחכמות יותר, כמו הדרת חרדים או ערבים מפארקים ציבוריים או מיסוד ועדות הקבלה ביישובים קהילתיים. לכן שילוב של חינוך נגד גזענות, ראוי שיעשה בכל תכני ונושאי הלימוד.
להרחבה על פעילות האגודה בנושא החינוך לגזענותחוק האלכוהול
טיוטת חוק המאבק בתופעת השכרות (הוראות שונות ותיקוני חקיקה) התשע"ג-2013
ועדת הפנים והגנת הסביבה | יום רביעי, 01.05.2013 | 11:30 |  דיון

עמדת האגודה: מטרת החוק המוצהרת היא לטפל בבעיית השכרות, בעיקר בקרב נוער, ובהשלכותיה השליליות – הפרעה לסדר הציבורי ולשלום הציבור – באמצעות הגבלה של שתיית אלכוהול במקומות ציבוריים, כולל ברכבים הנמצאים במקום ציבורי. למרות שתכלית החוק ראויה ביותר, הרי שסעיפים 2 ו 3 לחוק מעניקים סמכויות נרחבות יתר על המידה לשוטרים, סמכויות הטומנות בחובן פוטנציאל לפגיעה בזכויות אדם. מדובר בהסדר המקנה סמכות בלתי סבירה לשוטר להחרים ולהשמיד רכושו הפרטי של אזרח, אשר לכל הדעות פעל באופן חוקי לחלוטין - וזאת על סמך השערות ביחס למה שהוא עלול לעשות בעתיד. יש מקום לחשש, כי סעיף זה מופעל או יופעל באופן מפלה נגד קבוצות כגון חסרי בית, קטינים, מיעוטים ואחרים, אשר נתפסים בעיני השוטר כ"בעייתיים" מסיבה זו או אחרת – ולא נקבע בחוק כל מנגנון לבדיקת חשש זה. להרחבה