Copy
imagineNATIVE Announcement
Follow on Twitter Friend of Facebook
October 25, 2014
Main News Image

imagineNATIVE
Film + Media Arts Festival 2014 Award Winners

On Saturday, October 25, 2014 at imagineNATIVE’s Awards Show and Reception at The Revival, the esteemed Sun Jury and Moon Jury considered film, video, audio and new media works from Canadian and international Indigenous artists to select winners in 18 categories with over $27,000 in cash and $7,500 of in-kind services.

The 2014 Award Winners are:

SHAW MEDIA MENTORSHIP PROGRAM
Recipient: Stephanie Brown
Presented by Shaw Media
 
DRAMA PITCH PRIZE
Project: Indie and Julez Auto Repair
Recipient: Andy Fallon
Presented by Aboriginal Peoples Television Network (APTN)
 
DOCUMENTARY PITCH PRIZE
Project: Passages
Recipient: Katsitsionni Fox
Presented by Aboriginal Peoples Television Network (APTN) and Canadian Broadcasting Corporation (CBC)
 
BEST MUSIC VIDEO
Haid Raid 3: Save Our Waters
Director: Amanda Strong
Presented by Slaight Music – $500 cash award to Indigenous Creative, $500 to musician
 
BEST EXPERIMENTAL
Covered
Director: Tara (Beier) Browne
Presented by Images Festival and imagineNATIVE - $1,000 cash award
 
BEST CANADIAN SHORT DRAMA
Indigo
Director: Amanda Strong
Presented by Canadian Media Production Association - $1,000 cash award
 
BEST SHORT CANADIAN DRAMA – HONOURABLE MENTION
The Orphan and the Polar Bear
Producer: Louise Flaherty
 
BEST SHORT DRAMA
The Underground
Michelle Latimer
Producer: Kerry Swanson and Tara Woodbury
Presented by SuperChannel - $1,000 cash award
 
BEST SHORT DOCUMENTARY
Treading Water
Directors: Janelle Wookey and Jérémie Wookey
Presented by TVO - $1,000 cash award
 
BEST AUDIO WORK
The Soul of Darwin: The Centenary of the Kahlin Compound
Producer: Lorena Allam
Presented by Bell Media - $1,000 cash award
 
BEST NEW MEDIA
UHKE
Artist: Cheyenne Scott
Presented by NBC Universal - $1,000 cash award
 
JANE GLASSCO AWARD FOR AN EMERGING FILMMAKER
Sumé - Mumisitsinerup Nipaa (Sume - The Sound of a Revolution)
Director: Director: Inuk Silis Høegh Producer: Emile Hertling Peronard
Presented by CJ Foundation - $2,000 cash award
 
THE CYNTHIA LICKERS-SAGE AWARD FOR EMERGING TALENT
Sumé - Mumisitsinerup Nipaa (Sume - The Sound of a Revolution)
Director: Inuk Silis Høegh Producer: Emile Hertling Peronard
Presented by VTape - $1,000 cash award

BEST INDIGENOUS LANGUAGE PRODUCTION AWARD
This May Be the Last Time
Director: Sterlin Harjo
Presented by imagineNATIVE - $1,000 cash award
 
THE ELLEN MONAGUE AWARD FOR BEST YOUTH WORK
#nightslikethese
Directors: Amber Midthunder, Shay Eyre and Hannah Macpherson
Presented by RBC Royal Bank - $1,000 cash award
 
THE ELLEN MONAGUE AWARD FOR BEST YOUTH WORK – HONOURABLE MENTION
Áigin
Director: Jouni West
 
THE ALANIS OBOMSAWIN BEST DOCUMENTARY AWARD
My Legacy
Director: Helen Haig-Brown
Presented by Serendipity Point Films - $2,000 cash award 
 
BEST DRAMATIC FEATURE
A White Day
Director: Mikhail Lukachevskyi
Presented by Bell Media - $2,000 cash award
 
THE MILESTONE AWARD
Recipient: Warwick Thornton


A selection of the award winning films will play on Sunday, October 26th for FREE.
 
Dates and times:
Sunday October 26
 
Award Winners I – Feature
8:30pm, Cinema 6
 
My Legacy - THE ALANIS OBOMSAWIN BEST DOCUMENTARY AWARD
Director: Helen Haig-Brown
 
Award Winners II – Shorts 
9:00pm, C4
 
The Orphan and the Polar Bear - BEST SHORT CANADIAN DRAMA – HONOURABLE MENTION
Producer: Louise Flaherty
 
Haida Raid 3: Save Our Waters - BEST MUSIC VIDEO
Director: Amanda Strong
 
Covered
Director: Tara (Beier) Browne - BEST EXPERIMENTAL
 

Copyright © 2014 imagineNATIVE Film + Media Arts Festival, All rights reserved.