Copy
Melvil.cz

Je mail nečitelný?
Zkuste to v prohlížeči.
Obálka knihy Tělo sčítá rány
 

Milé čtenářky, milí čtenáři,

radu „přestaň fňukat a dej se dohromady“ jsem v životě už párkrát slyšel. Nebyl jsem nikdy tvrďák a myslím, že mé „fňukání” rodičům vychovaným ke skrývání emocí moc radost nedělalo. Ač může být dobře míněná a výjimečně i namístě, je to přesto jedna z nejhorších vět na světě. Vyjadřuje neochotu porozumět.

Většina z nás v sobě nosí pozůstatek nějakého nepříjemného zážitku. Někteří však mají za sebou neúnosně hrozivou či dlouho trvající traumatickou událost, jejíž neléčené následky se zapsaly do jejich mozku tak, že definují celou jejich bytost, a to každou jednu minutu. Negativně ovlivňují radost ze života, chování, rozhodování, vztahy, práci, jednoduše: všechno.

Různě traumatizovaných je mezi námi desítky procent (to je pro mě jedno z děsivých zjištění). Svou bolest skrývají před námi i ostatními, a to mnohdy právě proto, že i oni často slýchali onu větu z úvodu.

Bessel van der Kolk patří k největším světovým odborníkům na trauma. Nicméně není to jen psychiatr s hlubokým zájmem o individualitu každého pacienta, ale taky vědec, který lpí na faktech a důkazech. Líbí se mi, že k otázkám přistupuje jako k otázkám: dopředu nezná odpověď a nebojí se připustit, že se mýlil.

Ve své slavné, silné, lidské a praktické knize Tělo sčítá rány se pro čtenáře stává partnerem, kterého by nepochybně chtěli mít po svém boku, až budou příště bojovat sami se svými hrůzami a se sebou. Kolk vám nepředepíše hned antidepresiva či jiné preparáty: nejdříve si vás podrobně vyslechne. Byť to samo o sobě stačit nebude.

Co jsem si odnesl? Mám stovky výpisků! Ten nejsilnější: než budu někoho soudit za to, jak se chová, jak něco nezvládá, či co špatného udělal, než ho pošlu „dát se dohromady“, položím si nejdřív otázku, zda za jeho chybami nemůže být skrývané trauma, jemuž bez kvalitní pomoci nedokáže vzdorovat.

Trauma sice nikoho úplně neomlouvá, porozumění však může přinejmenším přinést oboustrannou úlevu i naději.

Přeji čtení s pochopením!
Tomáš Baránek
nakladatel

🆕 Knižní novinky:

 

Tělo sčítá rány – Jak trauma dopadá na naši mysl a zdraví a jak se z něj léčit

Obálka knihy Tělo sčítá rány
 

Běžná cena 499 Kč


Naše cena 424 Kč (15 % sleva)
E‑kniha 299 Kč
Balíček papír + e-kniha 648 Kč
(sleva 20 % z běžné ceny obou formátů)

Ukázka z knihy zdarma
 
Koupit

🎧 Audionovinky:

Audiokniha Tak dobří, že vás nepřehlédnou

🗓 Vyjde brzy:

 

Alchymie – Kouzlo značky a podivuhodná věda úspěchu marketingových nápadů, které nedávají smysl

Rory Sutherland je legendou ve světě reklamy, a pokud budete tento newslleter číst později v týdnu, Alchymii nepřehlédnete. Nicméně ji věnujeme samostatný věstník, protože si jej zaslouží.

📝 Tipy a zajímavosti:

  • Satchin Panda, autor knihy Cirkadiánní kód, byl v pořadu Hyde Park Civilizace na ČT24 zpovídán Danielem Stachem. Dozvíte se i to, co v knize nebylo zcela vyjasněno. (Ano, na náš popud padla otázka, jak je to s černou kávou bez mléka a cukru.)
Hyde Park Civilizace
 

Vážení čtenáři, přejeme vám krásný květen.

 

Vaši Melvilové

Upravte si osobní nastavení vašich zájmů
Odhlásit odběr VEŠKERÝCH mailů od nás (včetně informací o vydání konkrétních knih)
Facebook Facebook
Twitter Twitter
Instagram Instagram
LinkedIn LinkedIn
Melvil.cz Melvil.cz
Jan Melvil Publishing, s.r.o., 2021. // Jste v seznamu adresátů, protože jste potvrdili zájem o zasílání našich nepravidelných věstníků (nebo výjimečně informace o některé z knih). Pro hlavní věstník garantujeme maximálně 12 zásilek ročně. Vyřadit se můžete odhlášením (POZOR: tím zrušíte odběr i individualizovaných mailů ohledně novinek, které jste si sami vybrali – nedoporučujeme). Naopak doporučujeme provést chytře změnu nastavení, kde si můžete navíc zvolit detailnější čtenářské preference podle oblíbených autorů.