Copy

Lifehacky.cz

{ složitě jednodušší }

Milé čtenářky a čtenáři,

vítejte v novém roce. Drobná změna v kalendáři, velký skok pro prodejce pyrotechniky. Ale možná i pro vás. Kéž bychom si vždy dokázali vyjasnit rozdíl mezi sny, plány a předsevzetími. Můj pohled na věc a první letošní lifehack: lze dojít za snem, ale musíte mít plán; lze taky plánovaně snít bez plánu, i to je někdy potřeba; ale pozor na předsevzetí: často manifestují planou naději, v jejíž splnění už nevěříme. Každopádně, nejvíc ze všeho vám přeju upřímnost k sobě – pak se všechno ostatní poddá.

blog

různé tipy a triky

  • [macOS] předplatil jsem si Setapp (přezdívaný „Netflix pro appky”) coby nezávislou alternativu AppStoru na macOS – najdete v něm úžasné drobné utilitky (HazeOver, Photolemur, Sip, TripMode...) i komplexnější aplikace (Boxy, MoneyWiz, CleanMyMac, iThoughts, Ulysses, PDF Search…); jejich počet navíc postupně roste
  • [macOS/iOS] pro sledování změn aplikací v AppStore i Mac App Store můžete použít aplikaci Lookmark – upozorní vás nejen na update, ale i na změnu/pokles ceny v akci apod.
  • a když už jsme u toho Netflixu, sepsal a ohodnotil jsem seriály, které mě letos nejvíc zaujaly či bavily (nejen na Netflixu); mé seriálové tipy najdete zde (pokud něco nebudete moci přečíst, napište)
  • poslední rok si trochu hraju s kryptoměnami (ale nemusíte závidět, zatím jsem nakupoval většinou na vrcholu a prodával v propadu jejich cen, každopádně je považuju za spekulaci, ne za investici); přesto možná oceníte tipy na šikovné aplikace: pro nákup používám Coinbase, appky CoinCap či Cryptagon pro změnu pěkně evidují vývoj ceny vašeho portfolia; za zmínku stojí také česká Bitperia či bezpečnostní hardware (peněženka) Trezor; nadějná služba Revolut nyní též nově umožňuje pekelně rychlý nákup/prodej kryptoměn v menším objemu – nicméně bacha na hackery; největší kryptovychytávka pro vlastníky MacBooku s TouchBarem je pak CryptoPriceBar :)
  • do seznamu organizací, skrze něž přispívám na zlepšení života chudých, nemocných a hladových, přibyla appka/služba ShareTheMeal pro hladové děti; pokud si myslíte, že jejich záchrana povede k populační explozi či migraci do bohatších krajin, mýlíte se, je to přesně naopak;
  • [iOS] neuvěřitelná aplikace Facetune 2, s níž můžete portrét upravit tak, že na něm budete vypadat jako model/ka o pár let mladší (nebo jako idiot, záleží jak moc doprava pohnete páčkami), přidala možnost vyhlazování pleti a úprav v reálném čase během snímání videa!
  • dost mě zaujal tester Greentest vyhodnocující množství dusičnanů v potravinách; neodolal jsem (prodává např. Alza či GME – bacha, má více variant); zatím všechna zelenina, ovoce i maso prošly na jedničku, kromě brambor, které překročily hodnoty asi 10x;
  • [macOS] věděli jste, že v macOS High Sierra můžete použít disk nějakého z vašich počítačů v síti jako mezipaměť, která ukládá opakovaně stahované věci z internetu, abyste je namuseli na všech zařízeních stahovat znovu? Technologie je popsána tady. Hodí se například na updaty iOS/macOS zařízení v rámci jedné domácnosti s horším připojením k internetu apod.
  • [Apple] jak vidíte níže, nemám iPhone X, ale iPhone 1 (zkuste Slickwraps)

Calova výzva

Autor bestselleru Hluboká práce a knihy, která u nás teprve vyjde (Tak dobří, že vás nepřehlédnou), připravuje další knížku – tentokrát přímo o digitálním minimalismu, na což se velice těším! Vzhledem k tomu, že je Cal velmi metodický, dělá si rešerši a průzkum. V rámci něj požádal odběratele svého newsletteru, aby se zapojili do měsíčního experimentu spočívajícího v odpojení zbytné digitální zábavy (netýká se nástrojů nutných pro práci) a následovali jeho doporučení. Celé znění Calovy výzvy je zde. Registrovat se k odběru Calova podnětného newsletteru můžete na jeho blogu.

Co z toho plyne? V lednu nebudu moc přítomen na svých soukromých soc. účtech; blog Lifehacky ale považuji za polopracovní záležitost, takže tu a tam zareaguji či něco nasdílím.

dárek pro nejrychlejší

Děkuji za pozornost a podporu během celého roku 2017. Jako odměnu za registraci k odběru mého lifehackerletteru mám pro vás opět promokódy (pro iBooks, jiné jednoduše neumím). Tentokrát jsou na Algoritmy pro život: E4LJL4YR7E6K, W34WA7NT6AL3, HNH6XJKTLYFX, HWT477FK67T6, WJJ7NW4LLYT6. Spěchejte! A jako vždy: pokud nejste iBooksoví, můžete zkusit kupon do eshopu. Není to zadarmo, ale navýší vám stávající slevu v košíku tak, že budete mít dohromady 30% úsporu proti koncovým cenám v obchodě. Kupon má kód: lifehackycz1118 a platí jen do neděle 7. 1. A pozor, lze jej použít jen 20x, pak se deaktivuje, takže spěch je též namístě.

Čtěte a hackujte se mnou a hlavně: žádná předsevzetí, jen sny a plány!

http://lifehacky.cz