Copy

Lifehacky.cz

{ složitě jednodušší }Milí lifehackeři,

po čase opět přináším drobné tipy a triky. Od posledního jarního lifehackerletteru jsem publikoval dva nové články:

 1. Jak se vyspat v horkém létě – část z tipů ale pomůže i za nižších teplot a najdete tam různé dosud nepublikované vychytávky, jak zlepšit svůj spánek, včetně videa, kterak si na iPhonu nastavit skutečně funkční večerní filtr jinak toxického modrého světla (Night Shift je nanic);
 2. 10 podivuhodných věcí + kráva nakonec – megarecenze 10 věcí/gadgetů (nejtenčí solární supernabíječky pro každého / chytrý reprák s fyzickou vyskakovací vlaječkou / hydratační vodagoči / skládací boty / batoh + taška v jednom / (u)čidlo úzkosti pod srdce / velkého bratra, který vám pohlídá rodinu / navíječku + krávu nakonec).

Zprávy z Jabloňovic a Gadgetové Lhoty

 • Mám-li po týdnu používání zhodnotit iPhone XS, napíšu dvě věci: ty vogo! Uchvátil mě oproti modelu X radikálně vylepšený foťák; jeho fenomenální HDR, portrétní režim i možnost dodatečné změny hloubky ostrosti ukazují na obrovské možnosti „computational photography“; paradoxní je, že sám Apple tento masivní pokrok nedokázal na eventu prodat tak dobře, jako to činí např. autor RAW aplikace Halide Camera na svém blogu. Ostatně, na výsledky focení se můžete podívat tady. Druhým překvapením iPhonu XS je pro mě výrazné pocitové zvýšení rychlosti, spolehlivosti, robustnosti a tedy celkově „neviditelnosti“ Face ID; tuhle funkci jsem chválil ve své recenzi na iPhone X z loňska.
 • Větší recenzi si ode mne časem jistě zaslouží Apple Watch 4, které nyní čekají na odeslání v pomyslné frontě kdesi v Německu; proč v Německu? Mé opakované zkušenosti s nerez(safír/keramika) verzí, jež se v ČR neprodává, jsou jednoznačně kladné: Apple Watch vypadají pořád jako nové, nikdy nemusely do opravy se sklíčkem apod.; své stávající Apple Watch 2 tedy brzy prodám, pro zájemce jsem nabídku zveřejnil zde a vykopnul rovnou hezkou slevu.
 • Po aktualizaci na iOS 12 se hodně mluví o Zkratkách, což je vylepšená verze aplikace Workflow, kterou Apple koupil cca před 18 měsíci; Zkratky nyní umí doslova „poslouchat“ díky spojení se Siri a také se naučily spouštět i další systémové služby (např. poslat peníze přes Apple Pay, zapnout úsporný režim, vypnout Wi-Fi či zapnout Letový režim); dají se s tím dělat zázraky; např. touto zkratkou si vygenerujete lístek na brněnskou MHD – po spojení se Siri to pak vypadá tak, že mobilu řeknete např. “please ticket” a je to; o tzv. zkratkovém pornu :) chystám článek, začátečníkům doporučuji vysvětlení Zkratek ze strany Applu; pokročilejší se mohou poučit tady / či tady na Redditu, u Federica Vitticiho, a nejpokročilejší určitě musejí zkusit neuvěřitelné věci díky službě Zapier, která na blogu ukazuje, jak nyní můžete řídit přes Zkratky/Siri tisíce webových služeb a věciček v internetu věcí (tedy nejen některé s HomeKitem jako dosud); ještě dva tipy na články – tento, chcete-li se dozvědět, co získaly/ztratily Zkratky proti Workflow a tento, pokud potřebujete ze Zkratek spouštět IFTTT.
 • A když už jsem u té automatizace: v létě jsem si zařizoval chalupu „na dálkové ovládání“ a mám pár nových (dobrých i špatných) zkušeností; je to na článek, jen stručně vyjmenuju, co jsem začal používat: Loxone pro chytrou domácnost (u mne ale jen na topení od HeatFlow); fantastickou kameru Netatmo Smart Outdoor Camera, větrometr Netatmo Smart Anemometer, krásnou a chytrou zásuvku od polského Fibara (mj. nenašel jsem jinou chytrou zásuvku s HomeKitem a zemnicím kolíkem, která by zvládala +2 kW).
 • Jinak mě zaujal také přenosný projektor Anker Nebula Mars II, jehož nečekaná flexibilita je daná tím, že je maličký, lehoučký, zvládá několikahodinový chod bez napájení (!), má zabudové stereo repráky solidní kvality a zvládne s jistými omezeními i AirPlay (chráněný obsah přes něj nedovolí streamovat, můžete to ale udělat přes interní appku např. Netflixu či přes USB/HDMI); další nevýhoda: je v tom na ovládání dost příšerný systém (jakýsi Android) a absentuje tam na použitelné appky bohatý Google Play Store. Nicméně jako zařízení pro příležitostné prezentování na poradě, jako náhrada televize či letní minikino kdekoli na zahradě či na dovolené, je Nebula Mars úžasný.

Tipy ze světa crowdfundingu

 • Pokud kreslíte pomocí iPadu a Pencilu, možná znáte také Astropad, který z iPadu udělá plně funkční grafický (kreslicí) tablet pro Mac; tvůrci úspěšného Astropadu později vybrali přes 600 tisíc dolarů na další zlepšovák: Luna Display; jde o hardwarový akcelerátor, který vám z iPadu udělá dodatečný displej k Macu; ano, takový Duet Display to umí i bez hardwarového donglu, dokonce na Windows, ale bohužel má několik slabých míst, které Luna eliminuje: Luna umí Retinu, latence (zpoždění při překreslování i ovládání) je u Luny výrazně nižší až nepostřehnutelná, Luna funguje bezdrátově (WiFi – takže můžete například na obrazovce iPadu při prezentaci mít svůj kompletní iMac sedící ve vedlejší místnosti) a především: procesor zůstává téměř nevytěžován zrcadlením (=grafika se řeší v donglu). Vyzkoušeno za vás: fakt to funguje.
 • Současná situace kolem měření spánku v mé domácí laboratoři: používám GO2SLEEP, nicméně na cestě je i Oura, o níž Petr Mára natočil skvělé video s bonusem na závěr :); pokud jde o spánek a trable s ním, nemůžu nepřipomenout náš (ke dnešnímu dni bestseller) Proč spíme a taky uzavřenou skupinu spánkových hrotičů :)
 • IT není jen pro chlapy! Moje dospívající dcera se v létě účastnila kurzu/tábora Czechitas a byla totálně nadšená (a to ji na matiku moc neužije) – přijela s nápady a už se přihlásila do dalšího hackatonu; jste-li žena libovolného věku (a nebo jste-li rodičem dívky), Czechitas jsou skvělá cesta k tomu, jak čelit nástrahám budoucnosti, která bude – kupodivu – nejspíše čím dál víc „o IT“ (a mimochodem: o tom, co nám vezme a přinese budoucnost, se dočtete v této geniální knize); pointa na závěr: Czechitas není jen pro holky.
 • Jako velký taškář jsem podlehl této tašce: FlexPack Go a když minulý týden dorazila, ulevilo se mi: dobrá volba; skládací taška tak trochu inspirovaná legendární usárnou poslouží při cestách do zahraničí i po vlasti; provedení, zipy, materiály: perfektní! Když ji nepotřebujete, nezabírá víc místa než kolik zaberou poskládané kalhoty.
 • Během psaní tohoto lifehackerletteru se mi nedařilo propadnout se do hluboké práce – pořád mě něco rušilo; možná, že by pomohlo, kdybych měl tento gadget, ale upřímně: prima nápad, až na ty mosazné prvky, malý displej a šílenou cenu…

Radost z papíru

My lifehackeři máme sice rádi digitální svět, což ale neznamená, že v nás papírová kniha nedokáže vyvolat silné emoce.

 • máte-li rádi poetiku foglarovek, tak vás bude bavit i Prašina Vojtěcha Matochy; je to napínavý příběh na pomezí fantasy / steampunku odehrávající se v dnešní Praze; navzdory umístění do současnosti z ní kvůli chytře vystavěnému příběhu budete nasávat atmosféru starých Stínadel; mě a syna Maxe (10) bavila fakt hodně (a autor prý pracuje na pokračování);
 • za fascinující dílo považuju i ilustrace a knihy Simona Stålenhaga; jeho dokonale vizuálně propracované postapokalyptické příběhy děsí a baví zároveň; nedávno mu vyšla nová kniha Electric State – stojí přinejmenším za prolistování;
 • jedna melvilí kniha mění naší rodině usínání, spaní a vstávání (=Proč spíme), nicméně díru do (aspoň do mého starého vidění) světa mi udělala až fascinující Faktomluva loni zemřelého Hanse Roslinga; tuto základní a působivou knihu o kritickém myšlení si musíte přečíst! POZOR: následuje soutěž v rychlém klikání. Tedy: pokud včas uplatníte kupon ve znění fakttomx v našem eshopu (klikněte na Faktomluvu výše), stáhnete si její e-knihu (v obou formátech epub a mobi) zdarma; toto štěstí bude mít ale jen prvních pět z vás, takže spěchejte :)
 • do čtvrtice všeho papírového tu mám tip pro hračičky: Papier Machine; nejde o typickou knihu a není to tak úplně nevinný papír; jde o něco mezi: má jít o papírově-elektronickou hračku, s níž můžete vytvářet různé obvody, experimentovat a hrát si; projekt začal opět na Kickstarteru a teď v říjnu by měl být doručen backerům (takže doufám, že mi ho pošta nezmuchlá, má to být dárek pro mé hack-děti).

A aby toho nebylo dost a mohl jsem nakoupit další věci k testování a zkoušení, zlevňuji pro vás tímto okamžikem úžasné věcičky ve svém bazaru o 30-50 % – tuto slevu ponechám do konce týdne. PS: najdete tam i Apple Watch! Jednejte rychle, nebudou :)

Krásný podzim

váš Tomáš

http://lifehacky.cz