Copy

Lifehacky.cz

{ složitě jednodušší }

Milí čtenáři a lifehackeři,

mám tu pro vás pár novinek blogu a několik tipů na zkoumání k tomu. Od posledního lifehackerletteru přibylo čtyři články (a další se chystají):

Digitální hacky:

 • Zajímavou věcičkou je WiFiPorter – hodí se do domácností, kanceláří, kaváren, čekáren a coworkingů, kde přichází různé návštěvy či hosté, kteří se chtějí připojit k WiFi; funguje takto: ťuknete do něj chytrým mobilem a vyskočí notifikace, která vás po tapnutí připojí k lokální wifi; zkoušel jsem a funguje (zkontrolujte si ale kompatibilitu systému, bez čipu NFC je použitelný „staromódní” QR kód pro vložení WiFi hesla).
 • Masivních hackerských útoků přibývá: nedávno oznámil pokus o prolomení bezpečnosti Basecamp, krátce poté, co před pár týdny detekoval bezpečnostní analytik Troy Hunt (stojící za webem HaveIBeenPawned?) obrovské úniky dat stovek milionů různých účtů včetně hesel – docela pravděpodobně i některého z vašich; doporučuji prověřit své e-mailové adresy právě na zmíněném webu HIBP, anebo využít novou verzi 1Passwordu, která to za vás udělá automaticky.
 • Když už jsme u té bezpečnosti, věděli jste, že nejrozšířenější zkracovače URL jako například bit.ly, tinyurl.com, goo.gl bývají na blacklistech a mohou tak vést k tomu, že pokud odkazy s nimi máte v e-mailu, bude váš e-mail zařazen do spamu? (odkazy z nich totiž často vedou na závadné stránky, a tak je spamfiltery rovnou zařazují na blacklist). Řešení je v tom mít zkracovač na vlastní doméně; více v dalším bodu.
 • Mnoho let jsem používal zkracovač kombinovaný s cloudem/uploaderem CloudApp (na vlastní doméně barys.me). Před lety šlo o špičkové řešení, ale konkurence nespí a navíc vývoj a odstraňování bugů CloudAppu šly vpřed pomaleji než cena, takže jsem se letos rozhodl službu zrušit. Byl to docela pracný proces, protože jsem musel změnit všechny odkazy na blogu i v našem eshopu, kde jsem jej taky někdy používal. Nyní k mé velké spokojenosti kombinuji tyto služby: DropShare (cloud a appka pro upload souborů, navíc podporuje vlastní zkracovače i jiné cloudové služby), Rebrandly (velice komfortní zkracovač s možností vlastních domén, bezplatný do vysoké míry běžného užívání), fantastickou appku ShortMenu pro komfortní zkracování (funguje i s Rebrandly) a konečně Annotate (skvělý a zatím funkční screenshoter a anotátor, ale bohužel abandonware). Vlastní domény jsou dneska za pusu třeba tady.
 • Pokoukáváte-li po „kanbanovitém” systému řízení projektů ala Trello, zkuste taky zvážit i MeisterTask, který v nové verzi 2.0 vypadá po updatu ještě působivěji než kdykoli předtím. 
 • Psaní dení(č)ku je nesmírně užitečné pro duševní zdraví a i pro další aspekty života (např. tady o něm bloguje Derek Sivers); v dospělosti se mi to nedaří tak často jako za mladých let, kdy jsem popsal stohy papíru a později zaplnil wordové dokumenty tak, že je nešlo otevřít; dnes jsem rád, když utrousím jednu retrospektivní větičku denně – nicméně rozhodně mě k tomu nedonutí klasická notifikace nějaké appky; paradoxně se mi ale osvědčilo e-mailové psaní deníku; funguje nejspíš proto, že holt reaguju na e-maily jako na pracovní úkol vyšší důležitosti = jako na něco, čeho se chci prostě zbavit; chcete-li to zkusit, zkuste DabbleMe – každý den v určitou hodinu obdržíte otázku, na niž stačí odpovědět mailem...
 • Objednáváte-li často něco v USA, jistě znáte službu Shipito umožňující přeposlání zboží; dostal jsem tip na konkurenční alternativu: PlanetExpress. Zatím jsem nezkoušel. Vy ano?
 • PROSBA: naprosto vynikající (česká!) služba Integromat.com roste do světa tak, že už nestíhá vyřizovat požadavky na integrace z Čech; rád bych, aby přidali API pro komunikaci s Raifkou, jenže to záleží na počtu hlasů, které tento „nápad” na integraci dostane; smím vás poprosit o pomoc? Máte-li už účet u Integromatu stačí kliknout tady a trošku této integraci zvýšíte prioritu, díky! Pokud zatím účet nemáte, neváhejte a zřiďte si jej zdarma zde, vřele doporučuji :).
 • TIP: ve svém výše odkazovaném shrnujícím článku ukazuju, že používám portal.gov.cz, což je jakýsi zárodek digitální komunikace občana s českou státní správou; skvělý rozhovor o tom, co nás čeká do pěti let v této oblasti, najdete zde.

Zdraví si nekoupíte, ale trochu jo:

 • Trpíte-li potížemi se zády, možná by pro vás mohla zaujmout tato slovenská židle NESEDA; mně osobně se dost líbí a přemýšlím o ní.
 • Dívat se celý den na nízko položený displej notebooku není moc pohodlné a ani zdravé; bohužel kvalitní stojánek (či alternativní monitor) se hodí jen pro statické pracovní prostředí; výborně vypadající MOFT by tento problém mohl vyřešit.
 • Výborná zpráva je, že boj čtenářů (i médií :) za lepší spánek se naplno rozjel s vydáním našeho Proč spíme (kniha nominována na Český bestseller 2018, kde mě moc a moc potěšíte, pokud zahlasujete pro Proč spíme v rámci Ceny čtenářů); pro zájemce o řešení problémů se spánkem připomínám rostoucí skupinu, kde si navzájem radíme, jak hacknout spánek. Mimochodem, na CESu byl také uveden gadget s prapodivným názvem URGONight EEG, který zatím není v prodeji, ale to si pište, že hned jak bude, tak jej otestuji! :)

Knížky a další čtení:

 • Abych nedoporučoval jen knihy od nás, mám tu pro začátek něco úplně jiného: Smyčku mého oblíbeného malíře a fantasty Simona Stalenhaga; na vánoce jsem si nadělil všechny tři jeho knihy v angličtině (i pro čtení se synem), abych pak zjistil, že Smyčka vyšla česky :) Simonův vizuální styl se mi líbí, ale přesvědčivé a emocionální vyprávění o jeho (historicky alternativním a tedy fiktivním) dětství ve světě, který se vyvíjel díky jistému objevu úplně jinak, než jej známe, mě skutečně fascinuje. Doporučuju!
 • Melvil: loni se nám povedlo vydat opravdu mimořádně silné tituly, které opakovaně dotiskujeme a které hýbou veřejným prostorem: zmíněnou Proč spíme, Faktomluvu (pochlubil se jí i premiér, takže možná se dostane i mimo naši bublinu :), Hacknutou češtinu (to je miláček médií i kamenných obchodů), Velkou knihu fuckupů (aneb průsery druhých jsou evidentně zábava); naší letošní prvosenkou je pak Dítě na vlastní pohon, kterou doporučuju všem rodičům (poznatky z knihy aktivně aplikuji na své děti a funguje to!). Jo, a už víte, že chystáme GTD pro teenagery?
 • Z jiného konce časové osy: nedávno jsem doporučil mým rodičům web i60 – kvalitní a užitečný zdroj zajímavostí, tipů a dokonce hacků pro seniory, kteří se (ne)bojí vstoupit do digitálního světa.
 • A u seniorů i skončíme :) Líbil se mi lifehack (možného) kandidáta na amerického Joe Bidena zmíněný ve článku Jany Cíglerová na Deníku N (odemykám jej pro vás). Bidenovo „pravidlo” se týká způsobu, jak jednat s lidmi jiných názorů: „Hlavní mojí zásadou je nesoudit lidi podle motivu. Můžete se s nimi přít o jejich názorech a postojích, ale nikdy nesuďte jejich motivaci, protože ji neznáte. I když si myslíte, že jo.” Zkusím na to myslet, až se dostanu s někým do diskuse.

Odměny a výhody

Jak asi tušíte, Lifehacky.cz jsou mým koníčkem, nejde o profitabilní projekt. Věci, které testuji a o nichž pak píši, z 99 % kupuji za vlastní peníze (a pak i prodávám za cca poloviční cenu). Abych snížil (aspoň pocitově) náklady, pomáhám si také tím, že na stránce Odměna udržuju přehled affiliate či refferal odkazů na různé služby a eshopy – většinou je výhoda oboustranná (sleva pro mě i pro vás), někdy je menší bonus čistě na mé straně například v podobě prodloužení předplatného apod. Chtěl bych k tomu ještě dodat, že se snažím udržet si objektivitu – hlavně nedoporučuju věci, které se mi vyloženě neosvědčily nebo mě zklamaly.

A protože jste dočetli až sem, zasloužíte si nyní i vy maličkou odměnu. Má podobu dvou kuponů pro použití v eshopu www.melvil.cz:

 • ten první platí do půlnoci pondělí 4. 2. a je na 30% slevu na všechny knihy i e-knihy Melvila a zní lifehac-king (zadává se v košíku)
 • ten druhý je trošku závod s časem a je na knihu Dítě na vlastní pohon zdarma; kupon lze použít jen jednou na jednoho uživatele a 5x celkově, takže musíte být pekelně rychlí :) zní ditezdarma.

Krásný únor

váš Tomáš

http://lifehacky.cz