Copy

Lifehacky.cz

{ složitě jednodušší }

Milé čtenářky a čtenáři,

vyšel mi nový článek na blogu o mých pozitivních dlouhodobých zkušenostech s nappingem + níže přidávám pár tipů a nakonec i nějaké odměny :)

minihacky

Powerhack měsíce: musím se podělit o jeden trik ohledně působení kofeinu, na který mi ve zmíněném článku nezbylo místo. Víte, jak vám kafe po pár desítkách minut od vypití způsobí takový ten „propad“ do únavy a ospalosti? Zkuste si dát současně s kávou L-Theanin, který je přirozenou součástí černých a zelených čajů. L-Theanin zpomaluje nástup, prodloužuje účinek a zmírňuje negativní působení požitého kofeinu v těle (s L-T se neuvolní naráz tolik energie a stresových hormonů) a navíc sníží napětí a podpoří soustředění (alfa-vlny). De facto z espressa uděláte biologicky čaj, ale chutnat bude stejně:) Kupuju si jej tady, dobré i večer po vypjatém dni nebo naopak půl hoďky před přednáškou, pokud jste trémist(k)a.

 • Dost mi v práci i osobní agendě pomáhají integrace různých služeb pomocí Zapieru a českého Integromatu (pro začátečníky: IFTTT.com). Dokážeme tak ve firmě odstranit řadu automatizovatelných kroků a doplnit chybějící funkce daných appek. Propojuju tak v různých směrech Gmail, Basecamp, Airtable, TeamGantt a kombinuji s různými API dalších externích služeb (například Goodreads), či vytvářím notifikace, které daná aplikace neumí. Příklad: v interní tabulce našich knih v Airtable se nám každý den ráno aktualizuje průměrné hodnocení našich knih z Goodreads a my to vidíme krásně pohromadě. Další příklad: el. doklady k uskutečněným platbám posíláme vždy e-mailem na jednu e-mailovou adresu a skrz ni se pěkně vytřídí a zaknihují do báze v Airtable včetně přiloženého dokladu, odkud si je vybírá naše účetní atd. atd. Pokud byste se o tom chtěli dozvědět více, zvu vás na debatu k tématu (3.nbsčervna, Praha, Paralelní Polis, v rámci akce Na volné noze – sledujte fb stránky)
 • Můj oblíbený FullContact pro synchronizaci, údržbu a aktualizaci kontaktů přidal skvělou funkci: z adresáře umazává nedoručitelné e-maily u kontaktů (nechává tam však poznámku). Fakt dobrý!
 • Zaujala mě tato venkovní bezpečnostní kamera EverCam s obrovskou výdrží, zvažuji pořízení.
 • Pokud občas kódíte, nebo je chcete vyklipnout text z PDF pomocí schránky, jistě narážíte na to, že v textu bývají vloženy „entry“ (line-breaks / prázdné řádky). Pokud nemáte po ruce nějaký jiný nástroj, pro vyčištění doporučuju například tuto online službu.
 • Protože právě stavíme na Vysočině, pořídil jsem si oboustranné laserové měřítko Magpie VH-80. Výborný kousek hardwaru pro kutily, stavoše, architekty, realiťáky apod.!
 • Lidé za QuietOn (aktivní tlumič hluku) z mého článku o dělání ticha a tmy představili novou, spací verzi QuietOn Sleep. Recenzi přinesu.
 • Nejmenovaný kamarád :) mě upozornil na Zōk, podivnou věcičku, která údajně snižuje tlak v hlavě tím, že prostě odsaje trochu vzduchu z ucha. Osobně bych do toho nešel, navíc nemívám tlak v hlavě, ale třeba vy máte…
 • Já si zatím vystačím s denním cvičením jógy, byť moje oblíbené Yoga Studio mne po dvou letech přece jen přestalo bavit a přešel jsem na Daily Yoga: mají trochu jiný přístup, obrovské množství cvičících sad a bodový motivační systém.
 • Odteď budu pro mnohé z vás za kreténa, ale já podpořil i tento projekt, mně se ty hvězdy líbí. (Američani mají takovou „módu“ už dávno, tak co.)
 • Věděli jste, že poslední zatáčka před Vídní má naprosto unikátní službu pro své občany Data.Brno? Inspirace z Brna i pro vaše město. :)
 • Mrkněte do mého BarBazaru, přibyly tam nějaké gadgety za slušnou cenu.

machacky

 • Ohněte si TouchBar na MacBooku Pro sami a podle svého. Pravdou je, že jeho užitečnost je kvůli omezením ze strany Applu nízká.
 • Bojujete s kabeláží k Macu? SideWinder to vyřeší!
 • Sledujete-li kryptoměny, určitě používáte nějaké tickery pro pohodlné sledování jejich ceny. Tento minimalistický a přesto konfigurovatelný Cryptocurrency Ticker pro macOS je opravdu jen „tickerem” a v tom, co umí, mi přijde nejlepší.
 • Zvykám si na e-mailovou appku Spark (napříč macOS/iOS). Je skvělá, zatím se neplatí předplatné, a za jednu z nejšikovnějších věcí považuji možnost odpovědět předpřipravenou krátkou odpovědí s emoji.
 • EasyStore začíná prodávat DanaLock V3, chytrý zámek (s HomeKitem, ale funguje i přes „normální“ Bluetooth) vhodný i pro české zámkové vložky. Šli byste do něčeho takového?

rodinné + děckohacky

 • Věděli jste, že vaše děti ve Skautu mohou dělat odborky (odborné zkoušky) z různých „oborů“, mezi něž patří i (life)hacker, smartphonista či reportér? To za našich mladých let… nebývalo!
 • Pokud se chystáte s dětmi do Londýna jako já, říká se, že pravděpodobně nikdy nezapomenou na návštěvu The Making of Harry Potter. Pozor: lístky je potřeba koupit měsíce dopředu.
 • Máte-li děti ve věku, kdy už začínají psát první písmenka, můžete je rovnou začít učit machine learning pomocí didaktického webu Machine Learning for Kids, kde mohou dělat vlastní ML experimenty.
 • Já jsem ovšem syna mnohem snadněji dostal k projektu Code Kingdoms, kde si může po videoinstruktáži sám pomocí „vizuálního kódu“ upravovat Minecraft a zvát si kámoše na takto upravený server.
 • Hardwarovou verzí výše uvedeného nástroje je didaktický počítač Kano.me pro děti. Jo, to je ten, který nabízím ve svém BarBazaru za polovinu pořizovací ceny, protože Max už pokročil do dalšího levelu.
 • [iOS] Pomocí Workflow.is uděláte kdeco. Například já jsem si udělal skript, který po ofocení synova zmuchlaného slovníčku, který donese z angličtiny, rozpozná slovní páry (pomocí OCR), přeloží je (pokud chybí v páru český překlad) a naseká je postupně do Anki jako kartičky pro další opakování. Chcete-li nasdílet, dejte vědět, musel bych to trochu upravit.
 • Topíte se ve výchově? Nechejte si radit od AI – appka Muse adaptující se dle povahy vašeho dítěte vám vymýšlí různé aktivity s dítětem. Co je bomba: ode Dne matek bude zdarma.
 • Potřebuje-li hlídat děti, postarat se o seniora anebo uklidit kdekoli v ČR, zkuste Hlídačky.cz. Platební model je trochu krutý, ale chápu, že kvalitní služba potřebuje rozumné financování.
 • Bacha na klíšťata! Výborná mapa rizika nakažení přenosnými nemocemi z klíšťat vytvořená pomocí agregace více zdrojů dat.
 • Sám hodně řeším zahlcení různými činnostmi a tak zkouším MyTimi.cz a HolkyzKanclu.cz. Máte zkušenosti?

melvilhacky

 • za těch pár měsíců od posledního lifehackerletteru jsme v Melvilovi vydali pár skvělých knih a některé se teprve chystají, takže stojí zato sledovat; srdečně doporučuju:

odměny

Na blogu mám stránku Odměna, což není jen takový trik, aby se na odkaz víc klikalo. Na stránce je mj. seznam mnou oblíbených používaných služeb či produktů, u nichž lze různým způsobem získat lepší podmínky, pokud využijete můj odkaz (referral). Upozorňuju na to proto, že seznam pravidelně aktualizuji, tak aby vám něco neuniklo :)

dárky pro nejrychlejší z vás

Děkuji za pozornost. Jako odměnu za to, že jste se registrovali k odběru tohoto věstníku, mám pro vás opět pět promokódů na naši poslední novinku Tak dobří, že vás nepřehlédnou (pro iBooks): JLFYKN7X9J7F, TWRTM674JYXK, MJFFN6PWLELL, A4AAN9FMAMWP a 9TLWM4PNTN9Y.

A ještě jeden dárek na závěr: pokud v našem eshopu použijete kupon lifehackerletter18, dostanete 150 Kč slevu na nákup na naše papírové knihy (bez dalších podmínek, akorát kupon může použít jen 5 zákazníků, tak spěchejte).

Čtěte a hackujte se mnou!

http://lifehacky.cz