Copy
View this email in your browser
"Cinsel Sağlık Senin Hakkın" Kampanyamız Devam Ediyor!
Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları Platformu (CİSÜ) olarak Türkiye’deki cinsel hakların kapsamı ve cinsel sağlıkla ilgili eksik ve yanlış bilgilere dikkat çekmeyi hedeflediğimiz "Cinsel Sağlık Senin Hakkın" kampanyasını başlatmıştık. Kampanya boyunca #cinselhaklaribil hashtag’i ile sosyal medya paylaşımları yaparak toplumdaki her kesimin cinsel sağlık ve üreme sağlığı (CSÜS) ile ilgili doğru bilgiye erişebilmesinin bir insan hakkı olduğunu vurguluyoruz. 30 Ekim’e kadar sürecek kampanya boyunca cinsel hakların Türkiye’de geniş bir kitle tarafından tanınması ve bu haklara erişim talebinin artması için Platform üyesi sivil toplum kuruluşlarıyla çeşitli ortak çalışmalar yürütmeyi hedefliyoruz.

12 Nisan’dan 30 Ekim’e dek sürecek kampanya kapsamında, altı proje ilimiz olan İstanbul, Adana, İzmir, Eskişehir, Gaziantep ve Trabzon başta olmak üzere Türkiye’de cinsel hakların görünürlüğünü ve bu haklarla ilgili kamuoyu farkındalığını artırmak amacıyla çeşitli içerikler hazırlıyoruz. Mental Klitoris başlıklı podcast serisinin yapımcısı Hazal Sipahi ile yeni bir podcast serisine başladık. Bu seride, cinsel sağlık hakkı alanına ilişkin sorular, eksik bilgiler, yönlendirmeler ve istatistikler hakkında alanın uzmanlarıyla konuşuyoruz. Podcastlerin yanı sıra yayınlayacağımız kısa video içerikler ve görsellerle gençlerin cinsel haklarla ilgili bilgi ve farkındalığını artırmayı hedefliyoruz.

Instragram Hesabımıza Kavuştuk!
CİSÜ Platformu olarak Nisan ve Mayıs aylarında gençler ve engelli bireylerin sağlık hizmetlerine ve cinsel sağlıkla ilgili eğitim haklarına odaklandık. Haziran ayında ise LGBTİ+’ların cinsel haklara eşit erişimine, cinsel özgürlük ve eşitlik konularına odaklandık. Bu süreçte Platformumuzun Instagram hesabının 14 gün boyunca "topluluk kurallarının ihlali" gerekçesiyle askıya alınması kampanyamızın yaygınlaşmasına önemli bir engel oluşturdu. 24 Haziran itibarıyla Instagram hesabımıza kavuştuk, ancak Instragram'ın sınırları belirsiz ve şeffaf olmayan, katı topluluk kuralları ve politikaları ile gerekçe göstermeksizin hesap kapatma tutumu sürüyor. Bu durum özellikle cinsel sağlık, cinsel haklar ve güvenli cinsellik hakkında içerik üreten kişi ve inisiyatifler başta olmak üzere hassas addedilen konular üzerine çalışan hak temelli sivil toplumu olumsuz yönde etkiliyor. Sivil toplum örgütlenmelerinin, inisiyatiflerinin ve hak temelli içerik üreticilerinin bu gibi durumlar yaşamaması ve ifade özgürlüğünün engellenmemesi için Instagram'ın süreçlerini yenileyerek daha şeffaf, hesap verebilir, iletişime açık ve erişilebilir hale getirmesi gerekiyor. Instragram ve Facebook gibi sosyal medya araçları, sivil toplum kuruluşları için ifade özgürlüğü alanını genişletmelidir!

Bu 14 günlük zoraki aranın ardından yeniden birlikteyiz. Hem Instagram hesabımızı hem de Platformumuzun diğer sosyal medya hesaplarını takip ederek ve #cinselhaklaribil hashtag’iyle paylaşım yaparak kampanyamıza destek olabilirsiniz. Çünkü cinsel sağlık hepimizin hakkı!
Website
Instagram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Spotify
Sorumluluk reddi 

Bu yayın Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile hazırlanmıştır. İçerik tamamıyla Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları Platformu'nun sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.
 
© 2020 CİSÜ Platformu, Tüm hakları saklıdır.
Bu e-postayı web sitemiz aracılığıyla kaydolduğunuz için alıyorsunuz.

Adresimiz
CİSÜ Platformu
CİSÜ Platformu - Adnan Saygun Caddesi Güzel Konutlar Sitesi
A Blok (Arka Giriş) D. 3-4, Kültür Mah, 34340 Beşiktaş/İstanbul
İstanbul 34000
Türkiye


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
CİSÜ Platform · Cisü Platform - Adnan Saygun Caddesi Güzel Konutlar Sitesi · A Blok (Arka Giriş) D. 3-4, Kültür Mah, 34340 Beşiktaş/İstanbul · İstanbul 34000 · Turkey

Email Marketing Powered by Mailchimp