logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

05/2015
Newsletter NaZemi

Milí příznivci NaZemi,

vedle článků o podmínkách výroby oblečení značek Zara či H&M nebo obuvi bych vám ráda doporučila fotogalerii z našeho víkendu se skauty (Skauti na Zemi) či z Férové snídaně. A na závěr přijměte prosím malé upozornění: naše kamenná prodejna na Pekařské 22 v Brně bude v provozu do 26. května, poté vás rádi uvítáme na Kounicově 42.

Krásné jaro
Gabriela Štěpánková

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Módní značka Zara je opět spojována s porušováním zaměstnaneckých práv v Brazílii

Zara


Aktuální zjištění brazilského inspektorátu práce dokládá řadu závažných porušení pracovních práv v dodavatelském řetězci Zary, která v současnosti do značné míry určuje podobu a tempo „fast fashion“. Rozsáhlá výzkumná zpráva „Od morální odpovědnosti k právní závaznosti“, která byla zveřejněna 9. května nizozemskou organizací SOMO a brazilskou organizací Repórter Brasil poukazuje na skutečnost, že obchodní strategie Zary v Brazílii se v podstatě vylučuje s možností zajistit produkci oblečení v důstojných podmínkách.

Více zde.

72 obětí požáru v továrně na boty na Filipínách

Požár v továrně  Kentex Manufacturing

Nejméně 72 obětí si vyžádal požár, který vypukl v továrně na žabky a pantofle 13. května ve filipínském Valenzuela City. Při požáru vyhořela továrna  Kentex Manufacturing, Inc. Požár začal na prvním ze dvou pater a prakticky uvěznil všechny lidi na druhém patře. Jednalo se zejména o ženy, které v továrně neměly trvalý pracovní poměr, ale byly zde zaměstnány přes pracovní agenturu. Továrna zřejmě neměla nouzové východy a na oknech byly kovové mříže.

Situaci dále sledujeme, snažíme se zjistit, jestli továrna nedodávala i pro některou globální značku.

Využijte výprodeje v našem Obchodě NaZemi

Vše pod jednou střechou

Naše kamenná prodejna na Pekařské 22 v Brně bude v provozu do 26. května. Do té doby se můžete těšit na skvělé zboží téměř za hubičku, výprodej je tu!

Od konce května vás pak rádi uvítáme na Kounicově 42, kde si budete moci:

• dát naše Fair Café,

• být v centru dění v Syřišti (přednášky, workshopy, promítání),

• vyzvednout objednávku z e-shopu,

• půjčit knihu v knihovně NaZemi,

• poznat všechny z týmu NaZemi,

• nakoupit i na místě.

Vždy od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin, Kounicova 42, Brno, kontaktní osoba Kristýna Břečková, kristyna.breckova@nazemi.cz, tel.: 778 702 900, facebook Obchodu NaZemi.

STRUČNĚ

První lektorský víkend Skautů na Zemi ve fotografiích

Skauti na Zemi

O víkendu 24. – 26. dubna proběhlo první ze tří setkání lektorek a lektorů, kteří budou v rámci projektu Skauti na Zemi poskytovat podporu skautským oddílům a roverským kmenům v začleňování globálních témat do jejich programů. Prohlédněte si fotky a zjistěte o tomto projektu více v popiscích nebo na www.skautinazemi.cz.

Letní odhalení právě začíná

Letní kolekce H&M

Zapojili jsme se do mezinárodní kampaně reagující na novou letní kolekci společnosti H&M (Summer starts now), a to v souvislosti s velmi nízkými mzdami v jejím dodavatelském řetězci, ze kterých v podstatě nelze vyžít. V rámci kampaně „Letní odhalení právě začíná“ mohli spotřebitelé napsat modelce Doutzen Kroes, jež pro H&M letní kolekci nafotila, zda ví, za jakých podmínek se vyrábí zboží, které předvádí. Kampaň vzbudila ohlas na sociálních sítích, a proto ji lze považovat za poměrně úspěšnou. Oficiální vyjádření od modelky ani od společnosti H&M jsme zatím neobdrželi. O vývoji vás budeme informovat. Děkujeme všem, kteří kampaň podpořili.

Férová snídaně NaZemi měla velký úspěch

Férová snídaně v Brně

Někde počasí přálo víc, někde míň, i tak se ale v sobotní dopoledne 9. května férově posnídalo na 137 místech ČR. Přišlo 5 200 lidí. Nejvíce (200) jich snídalo v Rožnově pod Radhoštěm a v Mostě. O Férové snídani informovalo večer hlavní zpravodajství České televize i FTV Prima (9. 5. od minuty 23:30). V celostátních i regionálních médiích či na různých internetových portálech byly publikovány stovky příspěvků. Fotogalerii z akce najdete zde.

V ČR je již 13 Fairtradových škol a 9 Fairtradových měst

ZŠ Sychrov

Základní škola Sychrov získala tento měsíc titul Fairtradová škola. Převzala ho od fairtradového farmáře ze Západní Afriky, který přijel do Česka v rámci mezinárodní kampaně Za férovou čokoládu!. Je již třináctou školou v ČR. Obdobný titul získalo v dubnu město Kroměříž a stalo se tak devátým Fairtradovým městem v Česku. Připojilo se tím k více než 1 600 městům po celém světě, která fair trade podporují.

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIRTRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlaste si i náš Zpravodaj pro učitele.

Konec stránky

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz