logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

11/2014
Newsletter NaZemi

Vážení příznivci NaZemi,

z listopadového čísla našeho newsletteru bych Vás ráda upozornila na průzkum outdoorových firem, který jsme minulý měsíc vydali. Za povšimnutí jistě stojí i akce, které pořádáme od 18. listopadu v rámci Týdne globálního vzdělávání. A protože se blíží advent a s ním i Vánoce, přinášíme Vám tipy na fairtradové vánoční dárky i fairtradový adventní kalendář.

Příjemné dny
Gabriela Štěpánková
WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Průzkum mezi firmami: tváří se jako české, ale vyrábí i v Asii

Outdoorový trh

Označení česká firma či český výrobce nemusí znamenat, že uvedená společnost vyrábí v ČR. Provedli jsme průzkum mezi 47 českými outdoorovými a sportovními firmami, který ukázal, že některé společnosti se prezentují jako čeští výrobci i v případech, kdy většina jejich výrobků pochází z Asie. Spotřebitelé často nemají šanci poznat, zda všechny výrobky daného výrobce jsou opravdu vyráběné v ČR. Není rovněž jasné, zda firmy nějak řeší pracovní podmínky ve svých dodavatelských továrnách, ať už v ČR či v Asii.

Více se dočtete zde.

Každý je zodpovědný sám za sebe. Dejte dítěti důvěru

Schönebeck

V říjnu přijel do Brna přední představitel tzv. postpedagogiky Hubertus von Schönebeck. Účastníci odcházeli z jeho interaktivní přednášky s mnoha myšlenkami a nedopovězenými otázkami. Německý pedagog hovořil o vztahu dítěte a dospělého, představil s tím související teorii a praxi amikace a celkově zasvětil účastníky do svého alternativního pohledu na svět.

Jeho přednášku si můžete poslechnout z audiozáznamu zde.

Oslavte s námi Týden globálního vzdělávání

Logo Týdne globálního vzdělávání

Ve 47 zemích světa se chystá od 15. do 23. listopadu oslava vzdělávání. Poprvé budeme slavit Týden globálního vzdělávání i v ČR, konkrétně v Praze, Brně, Olomouci a Horním Maršově. Heslem letošního ročníku je: Víme, co jíme?. Během tohoto týdne budete mít možnost zapojit se do diskuzí, shlédnout zajímavé výstavy a filmy vztahující se k odpovědné spotřebě jídla a potravinové bezpečnosti. Vstup na akce je zdarma.

Více informací o brněnských akcích se dozvíte zde. O dalších akcích se dočtete na webu www.globalnivzdelavani.cz.

Výzkum: Oděvní značky dostupné i v ČR využívají indických otrokyň

Dělnice, Indie

Náctileté dívky v indických tkalcovnách ve státě Tamil Nadu tkají látky pro známé odběratele, jako jsou například C&A, Primark či Sainsbury´s. Dívky jsou rekrutovány z nejchudších venkovských vrstev. K práci jsou lákány pod příslibem atraktivní práce a dobrého výdělku. Ve skutečnosti jsou pak nuceny pracovat až 68 hodin týdně za velice nízké mzdy. Mají omezenou svobodu pohybu, jsou nuceny k přesčasům i nočním směnám, pracují ve škodlivém prostředí bez ochranných pomůcek. Uvádí to nedávno zveřejněný výzkum nizozemských organizací SOMO (Centre for Research on Multinational) a ICN (India Committee of the Netherlands).

Více se dočtete zde.

STRUČNĚ

Zahřejte se naším novým nazemáckým čajem Fair Tea

Fair Café

Letos připadá začátek adventu na neděli 30. listopadu. Pro ty, kdo rádi nakupují vánoční dárky v předstihu, máme už nyní pár tipů z fairtradového Obchodu NaZemi (e-shop či obchod na Pekařské 22 v Brně). Doporučujeme jednak naše výborné Fair Café, které máme nově i mleté (250 g), a dále celou řadu našich vlastních čajů Fair Tea (Gunpowder, Darjeeling, Korakundah, Earl Grey a Rooibos). V obchodě najdete také hračky, šperky, šály, peněženky a mnoho dalšího. Veškeré zisky z prodeje využíváme na financování našich neziskových aktivit.

Už jste připraveni na Mikuláše?

Fairtradový adventní kalendář

V našem kamenném obchodě na Pekařské 22 v Brně už prodáváme krásné fairtradové adventní kalendáře. Jsou z bio mléčné čokolády s obsahem kakaa min. 37 %. Potěšte své děti nečím, co je bez chemie a nevyráběly to jiné děti.

Nabízíme vám injekce kritického myšlení

Seminář

Na přání absolventů našich kurzů jsme zahájili občasné otevřené lekce kritického myšlení na globální či aktuální témata. Přijďte si pro svou dávku v úterý 18. prosince od 18:00 do 20:30 hodin do Centru Syřiště v Brně, Kounicova 42. Lektorují: Kristýna Hrubanová, Eva Malířová
Registrujte se zde.

Listopadový program Centra Syřiště

Eko-workshop

Kromě akcí v rámci Týdne globálního vzdělávání oslavíme v našem brněnském Centru Syřiště poslední listopadovou středu (26. 11. v 18:30) mezinárodní Den nenakupování. Slavit budeme bleším bazárkem a recy-workshopem. Máte doma tričko, které již nenosíte, hrnek, ze kterého již nepijete, nebo knihy, které nečtete? Přijďte sebe i ostatní obdarovat použitými věcmi. K tomu společně zrecyklujeme hliníkové plechovky a vytvoříme z nich kytky, stromky či jiné roztodivné artefakty.

Radio Proglas o fair trade a Fairtradových církvích

Pěstitelka Juana

Poslechněte si reportáž Dany Koutecké z Radia Proglas z Národní fairtradové konference, kterou jsme pořádali společně s Ekumenickou akademií 16. října v Brně. Dozvíte se, proč a jak je fair trade užitečný, co jsou to Fairtradová města, školy a církve. Odpovídá mj. i zakladatel Fairtradových měst Brit Bruce Crowther.

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIRTRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlaste si i náš Zpravodaj pro učitele.

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz