logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

2/2012
Newsletter NaZemi

Věřili byste, že Čechům dětská práce nevadí? Nevědí totiž, co to je. Většina rodičů si pod tímto pojmem představí brigádu pro 15ti leté děti. A víte, jak se žije kambodžským dělnicím vyrábějícím oblečení, které budou nosit sportovci na nadcházejících letních olympijských hrách v Londýně? To a mnohem více se dozvíte v únorovém Newsletteru NaZemi.

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Česká republika má první dvě Fairtradové školy

Masarykova ZŠ Litoměřice

Masarykova ZŠ Litoměřice splnila podmínky mezinárodní kampaně a stala se pvní Fairtradovou školou v České republice. Přístupová kritéria splnila také Střední a Jazyková škola s právem státní zkoušky Volyně a stala se tak první Fairtradovou střední školou u nás.

Co školám tento titul přináší? A co na kampani baví samotné žáky a studenty?

„Snažíme se dětem vštípit vstřícnost vůči druhým, naučit je, že existují lidé, kteří potřebují pomoci, třeba i na jiném kontinentě,“ říká Karel Kynzl, ředitel Masarykovy ZŠ Litoměřice, první české Fairtradové školy.

Více informací se dočtete zde.

Kampaň Práce pro děti spuštěna, slaví mediální úspěch

leták kampaně Práce pro děti

Zlobí Vaše dítě? Potřebujete vylepšit rodinný rozpočet? Podobné nápisy mohli lidé v lednu najít na letáčcích vylepených v okolí dětských hřišť, základních či mateřských škol, ale také v inzerátech v časopisech Marianne, Květy či MF Dnes. Spustili jsme sociální kampaň „Práce pro děti“, která upozorňuje na problém dětské práce.

Ohlasy na inzeráty, diskuse pod články v médiích i debaty na portálech zaměřených na maminky ve většině potvrzují, že dětská práce Čechům nevadí. Nevědí totiž, co to je.

Více si přečtěte zde.

Víte, s čím si hrajete?

Výzva k vyšší odpovědnosti značky Reserved.

Ušili to na nás! happening

Kupujete si občas oblečení značky Reserved? Tato značka, vlastněná polskou firmou LPP, je populární nejen v Polsku, ale i v České republice, Bulharsku, Maďarsku, Ukrajině či pobaltských zemích. NaZemi požaduje po LPP větší transparentnost a poskytnutí informací o dodržování pracovních standardů při výrobě zboží. Pokud Vás také zajímá, kdo a kde vyrábí Vaše oblíbené kousky oblečení, připojte se k výzvě organizované polskou odnoží Clean Clothes Campaign a kampaní Ušili to na nás!

Více se dočtete zde.

STRUČNĚ

Navštivte výstavu ze zákulisí letních olympijských her v Londýně.

kambodžské dělnice při večeři

Výstava fotografií amerického fotožurnalisty Willa Baxtera „Musím být trpělivá...“ spojuje dva zdánlivě odlišné světy – letní olympijské hry 2012 v Londýně a továrnu na výrobu oděvů v kambodžském Phnom Penhu. Továrna je dodavatelem firmy Adidas pro olympijskou kolekci 2012. Výstava potrvá do konce února v brněnské kavárně Mezzanine na Údolní 15, poté bude k vidění v Praze, Pardubicích a dalších městech (aktuální info na www.nazemi.cz).

Více se dočtete zde.

Rozhovor v ČT s kurátorkou Annou Lazorovou

19.-22. února bude naším hostem Stanley Maniragaba, ředitel družstva pěstitelů kávy z Ugandy. Toto družstvo je certifikováno jako Fairtrade a BIO. Stanley je vystudovaný ekonom a má dlouhou praxi v oblasti obchodu s kávou a dalšími zemědělskými komoditami. Přijďte se něco dozvědět o pěstování kávy, obchodu s kávou, Ugandě, certifikaci Fairtrade a jejích výhodách/nevýhodách, kulturních rozdílech a podobnostech Ugandy a ČR.

Další informace najdete zde.

Společnost Apple se jako první z IT firem připojila k iniciativě FLA (Fair Labor Association). FLA usiluje o ochranu práv dělníků a dodržování pracovních standardů především v textilním průmyslu. Hodnotit, zda jde o skutečnou snahu firmy Apple předejít zneužívání dělníků v jejích dodavatelských řetězcích, nebo spíše o pouhý způsob nápravy vlastní reputace, je předčasné. Apple a jeho dodavatelé (např. Foxconn) se totiž dlouhodobě potýkají s řadou problémů, které se týkají právě porušování mezinárodně uznaných pracovních standardů. FLA vyžaduje, aby byl závazek odpovědnosti v rámci dodavatelských řetězců naplněn nejpozději do dvou let.

Více informací najdete zde.

A zde.

kosmetika s certifikací Fairtrade

Oriflame představil fairtradovou řadu pleťové kosmetiky. Švédská kosmetická společnost Oriflame představila v České republice zatím ojedinělou novinku, a sice kosmetickou řadu s certifikací Fairtrade. Řada EcoBeauty, která se má v nejbližší době rozrůst o další produkty, zatím obsahuje denní a noční krém a krém na oči. Výrobky mají také certifikaci Ecocert, Vegan Society a jsou balené v obalech s certifikací FSC.

Spustili jsme nový web www.NAZEMI.cz Zatímco www.nazemi.cz je webem naší organizace Nazemi – společnosti pro fair trade, původní web www.fairtrade.cz se během několika týdnů stane informační platformou čistě pro téma fair trade.

Také vaše škola se může stát Fairtradovou školou! Ať už se jedná o základní či střední školu, fakultu či celou univerzitu. Informujte se, napište nám, rádi vám poradíme, jak na to!

www.fairtradoveskoly.cz

bottom side effect

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.svetvnakupnimkosiku.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi - společnosti pro fair trade.

NaZemi – společnost pro fair trade, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.cz