logo NaZemi

Pokud se Vám tento e-mail nezobrazuje správně, klikněte prosím zde.

02/2017
Newsletter NaZemi

Milí příznivci, milé příznivkyně NaZemi,

přinášíme vám informace, za jakých podmínek šijí známé oděvní značky v Myanmaru svoje oblečení či zprávy o tom, jak v Indii vznikají boty, které si v Evropě běžně kupujeme. Upozorňujeme také na blížící se festival Jeden svět.
Budeme rádi, když se zapojíte do hlasování o nejlepší Fairtradový počin roku či se stavíte k nám na kafe, právě nám totiž dorazila čerstvá várka Fair Café.

Příjemné čtení vám za celé NaZemi přeje
Gabriela Štěpánková

WWW.NAZEMI.CZ

TÉMA

Výroba se přesouvá do Myanmaru. Firmy těží z levné pracovní síly a dětské práce

Dělnice před továrnou v Myanmaru

S tlakem na neustálé snižování ceny zboží a zvyšujícími se náklady na výrobu v Číně přesouvá celá řada společností, mezi nimi i známé oděvní značky jako H&M, C&A a Primark, část svojí výroby do Myanmaru (dříve Barma). Je mezi nimi i česká firma Hudy. Dělníci a dělnice v továrnách dostávají velmi nízké mzdy a potýkají se i s dalšími problémy jako jsou nucené přesčasy, extrémně dlouhá pracovní doba či nebezpečné pracovní prostředí. Běžná je i dětská práce. Vyplývá to z výzkumu nizozemské organizace SOMO, který jsme na počátku února v ČR zveřejnili. Více informací si můžete přečíst zde. Nebo si pusťte Český rozhlas Plus – rozhovor s Petrem Marešem z NaZemi a Jiřím Grundem, prezidentem Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu.

Zapojte se do hlasování o Fairtradový počin roku 2016

FT počin roku

Hlasujte o nejlepší český příklad dobré praxe v podpoře fair trade. Řídicí skupiny Fairtradových měst a škol nominovaly své inspirativní příklady podpory fair trade a samy si zvolí vítěze ceny odborné poroty. Druhou cenou je cena veřejnosti – tu získá nominace, která do konce února získá nejvíce lajků na facebooku. Podpořte svůj oblíbený fairtradový počin, zvažovat můžete: Do jaké míry je počin inovativní v českém prostředí? Jaký má dopad na zvýšení povědomí o fair trade? Jaký má dopad na prodej fairtradových výrobků? Jednotlivé počiny najdete zde, hlasovat můžete do 28. února.

Představujeme tým NaZemi

Michaela Ondráčková

„V NaZemi jsem teprve od loňského listopadu, stále se tu tedy cítím jako nováček. Doposud jsem navíc dokončovala magisterská studia na pedagogické fakultě Masarykovy univerzity a práce v NaZemi je tak vlastně mým prvním opravdovým zaměstnáním – už teď mám ale dojem, že NaZemi nasadilo hodně vysokou laťku pro všechna má zaměstnání budoucí. Ať už skvělými pracovními podmínkami, přátelským kolektivem, pohodovou atmosférou nebo etickými principy, jež prosazuje. Já osobně zde pracuji na mezinárodním projektu Skauti na Zemi, který spojuje skautské a globálně vzdělávací organizace v sedmi evropských zemích. Zajímavostí z mého osobního života je to, že se snažím žít zcela bez odpadu. O tom, jak se mi to daří a nedaří píšu společně s dalšími dvěma kamarádkami blog Czech Zero Waste.“ Michaela Ondráčková 

STRUČNĚ

Dorazilo čerstvé kafe, stavte se!

Fair Café

Právě nám dorazila čerstvá várka Fair Café: na míru šitá prvotřídní směs arabiky (70 %) z Guatemaly a středního Mexika a robusty (30 %) z Tanzánie. Koupit si ji můžete přes obchod.nazemi.cz nebo u nás na Kounicově v Brně. Koupí této fairtradové kávy podpoříte nejen pěstitele v zemích globálního Jihu, ale i naši činnost.

Jak šijí v Indii naše boty?

Rozhovor s dělníky v Agře

Kolega Standa a Adam jsou od minulého týdne v Indii, kde mapují pracovní podmínky dělníků a dělnic, kteří vyrábějí boty pro velké evropské značky. Podařilo se jim už natočit desítky rozhovorů s dělníky a několika experty na obuvnický průmysl. Dostali se taky do dvou sweatshopů a dvou velkých továren. Dělníci pracují od rána do večera, i o sobotách, a stejně žijí v bídě. Ve špíně, zápachu z chemikálií a za mizerného osvětlení dělají boty, které máme zřejmě doma i my. Za vyrobení páru bot dostanou v přepočtu dvacet korun. Sledujte nás na facebooku NaZemi či Obuj se do toho, reportáž a fotografie budou následovat.

Menší dílny v Agře

Za pár dní startuje festival o lidských právech Jeden svět

Jeden svět

Mottem letošního ročníku festivalu je Umění spolupráce. Příklady (ne)spolupráce procházejí napříč celým programem. Novinkou je kategorie Volte změnu! zaměřená na populistická hnutí i občanské aktivisty a aktivistky, jež potřeba změny přivedla až do politické arény. Další programovou kategorií bude Sen o Evropě – filmy o uprchlících na cestě do Evropy. Ve spolupráci s architektonickou a urbanistickou platformou reSITE vznikla kategorie Tváře města sledující vztah člověka a městského prostředí. Kategorie Rodinné štěstí pak představuje západní rodinu a její význam v individualizované společnosti. Tradičními programovými kategoriemi opět budou Kdo je tady normální?, Takzvaná civilizace, Moc médií, Panorama a Jeden svět pro studenty a studentky i Jeden svět dětem. Festival Jeden svět se koná od 6. března v Praze, od 27. března v Brně a navštíví i dalších 31  měst.

Jsme na Facebooku - buďte tam s námi! Přidejte se k nám na stránkách:

NAZEMI | OBUJ SE DO TOHO | PODPORUJI FAIR TRADE |  UŠILI TO NA NÁS!
FAIRTRADOVÁ MĚSTA

Sledujte nás na Twitteru.

Přihlaste si i náš Zpravodaj pro pedagogy a pedagožky.

Konec stránky

Přeposlali vám tento newsletter známí a chcete jej dostávat sami? Zaregistrujte se na webových stránkách www.nazemi.cz nebo napište na info@nazemi.cz.

Pokud už Newsletter NaZemi nechcete nikdy dostat, odhlaste se z adresáře NaZemi.

NaZemi, www.nazemi.cz, e-mail: info@nazemi.czThis email was sent to <<E-mailová adresa>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
NaZemi · Kounicova 42 · Brno 60200 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp